• BİZİM HESAP
  • Şenay Emlak
  • Kartal
  • türkiye hastanesi reklam

CHP Ekonomi Masası - Perpa buluşması gerçekleştirildi.

 

CHP Genel Başkan Yardımcıları ve Milletvekilleri Sayın Faik ÖZTRAK, Aykut ERDOĞDU, Lale KARABIYIK, Mehmet Akif HAMZAÇEBİ, Çetin Osman BUDAK'ın oluşturduğu  CHP ekonomi masası konferansı, dün (16.05.2019) Perpalılarla B Blok Mithat YÜMLÜ Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

 A ve B Blok Başkanların açılış konuşmalarıyla başlayan konferans, CHP Tekirdağ Milletvekili ,Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Sayın Faik ÖZTRAK konuşmasıyla devam etti. Faik ÖZTRAK'ın konuşmasından satır başlıkları söyle;  

“Biz geçtiğimiz yıl başlayan bu krizle ekonomi masamızı kurduk. CHP ekonomi masası, tüm memleket sathına milletvekili arkadaşlarımızın girmesini sağladı. Milletvekili arkadaşlarımız ekonomiden kaynaklanan sıkıntıları dinlediler. Ankara'da oturan ekonomi masası olarak bu bizim ilk sahaya çıkışımız. Bunu da Perpa'da yapmaktan dolayı mutluyuz.

Dünya, siyasi radikal değişimlerin yaşandığı, ekonomik koşulların ağırlaştığı bir ortamdan geçiyor. 2013 yılından beri, Türkiye en kırılgan beş ekonomi listesinden bir türlü düşmüyor. Dış politika iç siyasete malzeme edildiğinden dolayı, bugün Etrafımızdaki jeostratejik riskleri yönetmekte büyük zorluklar çekiyoruz. Tüm bunların sonucunda geçtiğimiz ağustos ayından bu yana, Türkiye derin bir ekonomik krize girmiş bulunmakta.

Tek adam parti devletini kurma projesi kapsamında, son 5 yılda ülkemiz 8 defa sandık başına gitmiş. 7 buçuk ayda bir bu milletin önüne sandık gelmiş. Seçimlerle, referandumlarla çok kıymetli bir beş yılı harcayıp tüketmişiz. Ekonomiyi yeniden rayına oturtacak kapsamlı bir program bir türlü uygulamaya konulmamış. 2013'ten bu yana Türk Lirası en fazla değer kaybeden para birimi olmuş. Gelirimiz de 10 yıl önceki seviyesine düşmüş. İşsizlik rekor kırıyor, ekonomi daralıyor ve kimse açıkçası önünü göremiyor.

31 Mart'tan sonra sandıktan çıkanı beğenmeyen iktidar, sandık darbesi yapmıştır. Bu süreçte önce geçersizleri sayın dediler olmadı, sonra dediler ki kısıtlıları sayın ama bir türlü tutmadı. Bu şekilde de İstanbul'daki seçimler iptal edilmiş oldu. Bunu yaptığınızda da büyük bir siyasi belirsizlik oldu. Seçimle gelen seçimle gitmeyecek algısı yaratılmış oldu. Burada tek mağdur olan Ekrem İmamoğlu mu, hayır. İstanbul halkı mı, hayır. Bu olayda tüm Türkiye mağdur oldu. Bu darbe sürecinde dolar kuru 5.49'dan 6.19'a kadar yükseldi. En sıkıntılı şey de bu dalgalanmadır. Dalgalandığı andan itibaren vadeli işlem falan hiçbir şey kalmıyor ortada. Peki bu zaman diliminde Türkiye'nin diğer ekonomilerle karşılaştırıldığında durumu ne? Türk lirası kendine benzeyen ekonomiler karşısında en fazla değer kaybeden para olmuş. Hazine iç borçlanma faizi yüzde 26'yı geçmiş. Biz bu faizleri en son 2004 yılında görmüştük.

Bu göstergelerdeki bozulma, şirketlerimizin de, çalışanlarımızın da, milletimizin de durumunu etkiliyor. Bu kurdaki değişme her şeyden önce enflasyonu azdıracaktır. Reel sektörün net döviz açık pozisyonu 197 milyar dolar. Bu da şirketlerimize 105 milyar lira ek yük getirdi. Binlerce yatırımcı da mağdur oldu. Sadece kurdaki artış şirketlere maliyeti 160 milyar Türk Lirası'dır. Ne kadar zamanda? Sadece 45 günde.

İşsizlik rakamlarına baktığımız zaman son bir yılda işiden olanların sayısı 811 bin kişi. Yani, 811 çalışan işini kaybetmiş. Özellikle sanayi ve tarım gibi dış ticarete açık alanlardaki iş kayıpları oldukça dikkat çekici. Bunun gibi iş gücü kayıplarını biz 2009 küresel kriz döneminde yaşamıştık. Çalışabilecek olan her dört kişiden biri işsiz. Bu, hem büyüme hem de iç talep bakımından hiç de olumlu işaretler değil.

Her şeye rağmen önümüzdeki İstanbul seçimi bir fırsattır. Halkın demokrasiye olan inanç ve tutkusunu göstermesi ve iktidarın sandıkla değişeceğinin görülmesi bakımından, 23 Haziran seçimleri, bugün her zamankinden önemli hale gelmiştir. Bu, artık sadece İstanbul'un seçimi değil, Türkiye'nin seçimidir. Milletimiz 31 Mart'ta verdiği, ama masada gasp edilen mazbatayı tekrar sahibine verecektir. Ondan sonra da her şey çok güzel olmaya başlayacaktır."

 

Konuşma sonrasında,  Perpalıların sorularını cevaplayarak  konuşmalarını gerçekleştiren Milletvekilleri, Perpa ziyaretlerini  esnafları gezerek  tamamladırlar.

 

 

KAYNAK: GENÇ POLİTİK