Diyarbakır Organize Sanayi 7 bin kişiye ulaştı

 

Devletin sağladığı teşvik ve destekle girişimcilerin gözdesi haline gelen Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesinde (DOSB) 7 bin kişi çalışıyor.

 

BÖLGEDE sağlanan huzur ve güven ortamıyla hükümetin, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kalkınması için başlattığı teşvik uygulaması sayesinde Diyarbakır’ın da içinde yer aldığı 6. bölge, yatırım için cazip hale getirildi. 

 

Bu kapsamda aralarında gurbetçilerin de yer aldığı girişimciler, OSB’de yatırım yaparken, söz konusu işletmelerin üretime başlamasıyla çok sayıda kişi işe kavuştu. 

 

5 yıl öncesine kadar 3 bin kişinin istihdam edildiği OSB’de bu süre içerisinde fabrikaların devreye alınmasıyla çalışan sayısı 7 bini aştı. 100’ü aşkın girişimcinin arsa tahsisi için sıra beklediği bölgede, inşaat ve proje aşamasındaki işletmelerin üretime geçmesiyle çalışan işçi sayısı 15 bine yükselecek. 

 

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Odabaşı AA muhabirine, 15 yıl öncesine kadar girişimcilerin ilgi duymadığı bölgeye teşvik uygulamaları sayesinde ilginin yükseldiğini, bu sayede mermer, gıda, mobilya ve inşaat sektörlerinde üretim yapan fabrikaların kurulduğunu söyledi. 

 

Üç etaptan oluşan bölgede 286 firmaya arsa tahsisi yapıldığını, bunlardan 201’inde üretim olduğunu dile getiren Odabaşı, diğer 85’inin ise inşaat ve proje aşamasında olduğunu aktardı.

 

Odabaşı, yoğun talep dolayısıyla 4 etabın oluşturulması için çalışmalar yürütüldüğünü vurgulayarak, “Üretimdeki fabrikalarda 7 binin üzerinde istihdam var. 3 etap ve 4 etabın devreye girmesiyle 15 bin istihdam hedefliyoruz. Arıtma tesisimiz olmadığı için iplik, dokuma ve boyahane gibi fabrikalar kurulamıyordu. Şimdi arıtma tesisimizi kuruyoruz, iki yıl içerisinde inşallah 15 bin çalışana ulaşırız.” ifadelerini kullandı. 

 

İSTİHDAMI YÜKSEK SEKTÖRLERE ÖNCELİK VERİLİYOR 

 

Diyarbakır’ın teşvik uygulaması, genç nüfusu ve coğrafi konumu dolayısıyla büyük avantajlara sahip olması dolayısıyla yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiğini vurgulayan Odabaşı, “OSB’de yatırım yapmak isteyenlerden istihdam kapasitesi büyük firmalara öncelik veriyoruz. 100’ün üzerinde firma arsa tahsisi için bekliyor. Tekstil gibi istihdamı yüksek sektörler önceliğimiz.” dedi. 

 

Teşvik uygulamasının girişimcilere sigorta desteği ile kurumlar vergisinde büyük avantaj getirdiğini belirten Odabaşı, “OSB’de 10 milyon dolar tutarında yatırım yapan bir kişi teşvik uygulamasından faydalandığı sürece 10 milyon lirasını geri alıyor. İki bin kişi çalıştıran bir firma aylık yaklaşık 2 milyon lira kazancı oluyor ayrıca vergi muafiyetleri var.” dedi. 

Başkan Aziz Odabaşı, yaklaşık 40 yıldır Almanya’da yaşayan 3 gurbetçinin, doğdukları topraklara katkı sunmak amacıyla OSB’de yaklaşık 10 milyon avro tutarında fotovoltaik güneş paneli fabrikası, Kanada’dan gelen gurbetçi Yüksel Kaya’nın ise kentin ilk çikolata fabrikasını kurduğunu belirtti. 

 

Avrupa’da binlerce gurbetçinin ülkeye yatırım yapmak için arayışta olduğunu ifade eden Odabaşı, şunları kaydetti:

“Bölgemiz güvenli hale geldi. Avrupa’daki yatırımcıların büyük ilgisi var. Almanya, Avusturya ve Fransa’daki gurbetçileri Diyarbakır’a yatırıma davet edeceğiz. Bu hafta Almanya’ya heyet olarak gidip, iş çevresiyle toplantılar düzenleyeceğiz. Yatırım yapmış gurbetçilerimizle Avrupa’daki iş insanlarına teşvik uygulamasının avantajlarını anlatıp, Diyarbakır’a yatırıma davet edeceğiz.” şeklinde konuştu. 

 

Kalkınmanın tek yolunun ihracat olduğunu bu nedenle dış ticarete büyük önem verdiklerini dile getiren Odabaşı, OSB’deki yatırımcıları ihracata yönlendirmek ve onlara pazar bulmak için farklı ülkelerde dış ticaret ofisleri açacaklarını bildirdi. 

 

Odabaşı, “Bu sayede ürünlerini ihraç etmek isteyen firmalara pazar bulacağız. Çünkü bireysel olarak pazar aramak çok zor, bu yöntemle üreticileri ihracata yönlendireceğiz.” diye konuştu.

 

Organize sanayi bölgesi Heyeti ,Diyarbakır İl Özel İdaresi Müdürlüğü ve Ticaret Sanayi Odası Başkanlığının iştirakleriyle 1991 yılında kurulmuştur. Bölgemiz Diyarbakır Elazığ Devlet Karayolunun 22.KM ’sinde Yaytaş Köyü Sınırları içerisinde 1992 yılında 523 hektar alana kamulaştırma işlemleri tamamlanarak 5000 ile 45000 M2 arasında toplam 255 sanayi parseli oluşturulmuştur.

1996 Yılında 100 hektarlık alanda altyapı inşaatına başlanmıştır. 2010 yılı itibarı ile altyapıda % 99 oranında fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. Bölgemiz Dökmetaş trafo merkezinden Özel E.N.H. çekilerek kesintisiz elektrik temin edilmiştir.3 adet kuyudan 40lt/sn suy temin edilerek 500’lük ve 5000’lik su depoları ile hizmet vermektedir.

120 firma üretimde 40 firma inşaat’ta ve 39 firmada projede olmak üzere toplam 199 firmaya yer verilmiştir. Müteşebbis Heyetimiz Diyarbakır İl Özel İdaresi Müdürlüğü ve Ticaret Sanayi Odası Başkanlığının iştirakleriyle 17.10.1991 tarihinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığının onayı ile göreve başlamıştır.

Diyarbakır-Elazığ Devlet Karayolunun 22.km. ’sinde yolun sağında ve solunda olmak üzere toplam 532 Ha. Alan üzerinde kurulmuştur. 5.000- 45.000 m2 arasında değişen 301 sanayi parselinden oluşmakta iken, yapılan tevhitlerle 255 sanayi parseline dönüştürülmüş olup tamamen dolu olduğunda halen 200 fabrikanın üretimde olacağı ve bugünkü yaklaşık istihdam sayısı 3000 civarındadır. Tam doluluk oranı sağladığında bu sayının 7.000 ile10.000 arasında olacağı öngörülmektedir.

1996 yılında alt yapı çalışmalarına başlanmış olup ulaşılan rakamsal veriler aşağıda gösterilmiştir ;

 

BÖLGENİN ALT YAPI DURUMU

 • 27.832 m. Trafik yolu
 • 22.657 m Kanalizasyon Şebekesi
 • 9.205 m Yağmur Suyu Şebekesi
 • 28.115 m İçme Suyu Şebekesi
 • 500 m3 ve 5000 m3 2 adet gömme su deposu
 • 50 lt /sn 3 adet aktif su kuyuları

 

BÖLGENİN ELEKTRİK ALT YAPISI

Organize Sanayi Bölgemizin elektrik enerjisi ihtiyacı için, Dökmetaş’tan bölgemize Özel Enerji Nakil hattı çekilmiştir. Kurulu elektrik altyapımız şöyledir ;

 • 94 adet OG, 12 adet AG trafomuz mevcut olup, toplam 48.647 KVA kurulu trafo gücüne sahiptir.
 • Havai hatların uzunluğu 17.000 m’ dir.
 • 1 adet merkez trafo binası
 • 2 adet alt trafo binası
 • 500 adet demir ve betonarme direk
 • 200 adet dış aydınlatma armatörü mevcuttur.

Bölgemizde yıllık ortalama 40- 50 milyon kwh elektrik enerjisi tüketilmiştir.

 

SOSYAL DONATILAR

 • 2003 yılında yapımı biten hizmet binası
 • Taş laboratuarı olarak hizmet veren hizmet binası
 • Müteşebbis heyetimizce yaptırılan jandarma, karakol binası ve 4 daireli lojmanı
 • Sağlık ünitesi olarak hizmet veren bina
 • Sanayicilerin katkıları ile zemin katı hizmete açılmış camii
 • 2009 yılı itibari ile Organize Sanayi Bölgesinin Evsel çöp atıkları ve çevre temizliği işi hizmet alımı yapılmış olup çalışmalar titizlikle yapılmaktadır.

 

ARAÇ PARKI

 • 1 adet binek oto
 • 2 adet pick-up
 • 1 adet vidanjör
 • 1 adet itfaiye ön müdahale tankeri
 •  

 

http://diyarosb.com/kurumsal/hakkimizda

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/7-bin-istihdama-ulasti-15-bini-hedefledi-40912621