• Şenay Emlak
  • NAYY Kablo
  • Günün Yemekleri Günün Menüsü
  • Dostlar Elektrik
  • Kılavuz Sigorta
Haberler

Aidatlar Güncellendi

Sayın Kat Malikimiz ve Kiracımız,


27.01.2022 tarihinde genel kurulumuz sizlerin katılımı ile gerçekleştirilmiş ve 2022 yılı aidat tutarları belirlenmiştir. Son yıllarda yaşanan salgının getirdiği belirsizlik ve ekonomik olarak ayakta kalmanın çok zor olduğu bu olağanüstü döneme ve zorlu şartlara rağmen Perpa’ya değer katacağına inandığımız işler yapmak için azami gayreti gösteriyoruz. Ancak genel kurul tarihinden bu yana ülkemizde yaşanan ve öngörülemeyen ekonomik gelişmeler ve yaşanan kriz sebebiyle doğalgaz, elektrik ve su giderleri ile ortak alan, bakım ve onarım maliyetlerinde artışlar meydana gelmiştir. Söz konusu artışlar, siz değerli Perpalılara sunmuş olduğumuz hizmetlerin devamını ve gerçekleştirmeyi planladığımız projelerin hayata geçirilebilmesini imkansız hale getirmiştir.

 

Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat Malikleri Yöneticiliği bünyesinde çalışan toplam 35 personel, temizlik şirketinde çalışan toplam 35 personel ve Üst Kurul bünyesinde ise toplam 120 personelimiz bulunmaktadır. 01.07.2022 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu Kararı ile gerçekleşen yaklaşık %30 ara zam sonrasında, personel giderlerimizde de fahiş bir artış meydana gelmiştir.

 

TÜİK verilerine göre, 2022 yılı Temmuz ayında enflasyon oranı %78 olarak açıklanmıştır. 2022 yılı başından bu yana asgari ücrete yaklaşık %80, doğalgaz fiyatlarına  %359, elektrik fiyatlarına %251, su fiyatlarına ise  %66 oranında artış yapılmıştır. Ayrıca devam etmekte olan yatırım kalemlerimizden yangın ihbar ve algılama sistemi 247.882eur+kdv ve 875.483 TL+kdv işçilik bedeli ile  4 adet yürüyen merdiven ise 148.000usd+kdv bedeli ile Perpalıların hizmetine sunulmuş ve ödemeleri devam etmektedir. Tüm bu giderler bütçemizin yaklaşık %90’nını oluşturmaktadır. Bu nedenle 2022 yılı başında genel kurul tarafından kabul edilen işletme projesinde belirtilen tüm gider kalemlerinde ciddi oranda artış söz konusu olmuştur. Toplanan aidat ve kira bedellerinin giderleri karşılaması imkânsız hale gelmiştir.  Tüm bu açıklanan nedenlerle, 1 Temmuz 2022 tarihinden genel kurul tarihine kadar geçerli olmak üzere aidat bedellerinin güncellenmesi ve Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 35. ve 37. maddelerinin yöneticiye vermiş olduğu yetkiye dayanarak aidat bedellerine avans niteliğinde artış yapılması zorunluluğu doğmuştur.

Güncellenen aidat bedelleri mektupla adreslerinize gönderilmiştir.

Ekonomik olarak sıkıntılı günlerden geçtiğimiz bu dönemde siz değerli kat maliklerimize ve kiracılarımıza anlayışınızdan dolayı teşekkür ederiz.

Saygılarımızla Hasan Sezgin

Perpa Ticaret Merkezi A Blok  

Yönetim Kurulu Başkanı