• Günün Yemekleri Günün Menüsü
  • Lösev
  • Şenay Emlak
  • HURDACINIZ
  • Kablo
  • İYİ ENERJİ
  • NAYY Kablo

Cumhuriyetimizin 91. yılını kutladık..

 

Değerli Konuklar,

Sevgili Perpa’lılar

Bugün burada, Türk ulusunu bağımsızlığa kavuşturan Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün çağdaş uygar ülke olma yolunda, bizlere bırakmış olduğu en büyük miras olan, laik ve demokratik Cumhuriyetimizin ilanının 91. yılını birlikte kutlamanın mtluluğu içerisindeyiz.

Hepiniz hoş geldiniz.

Cumhuriyet Bayramımız, Kutlu olsun.

Sevgili Perpa’lılar

Ulu Önderimizin, 29 Ekim 1923 tarihinde ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Cumhuriyet, Türkiye için sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesidir. Kurtuluş savaşından çıkmış bir Ülke, vakit kaybetmeden üretmeli. Bunun için Tarım alanında, Hayvancılık, Şeker fabrikaları, Sümerbank Dokuma fabrikaları, Lokomotif fabrikaları ile birlikte Eğitim alanında da, reformlar yapılmıştır.

Cumhuriyetin en büyük erdemi, Türk toplumunu ulus olma bilincine kavuşturması ve bireyi yurttaş konumuna yükselterek, Dünya milletlerinin onurlu bir üyesi olma bilincini kazandırmıştır.

Ulusumuz, Cumhuriyetle birlikte ulusal bir devletin, onurlu, özgürce düşünebilen ve eşit haklara sahip yurttaşları haline gelmiş, İnsan hakları evrensel bildirgesinde yazılı olan haklara kavuşarak, bütün insanlar; özgür doğar “ herkes Irk, renk, cinsiyet, dil ve din farkı ve ayrımı gözetilmeksizin eşittir.” İlkesini benimseyerek, seçme ve seçilme hakkı ile birlikte devletin tek ve gerçek sahibi olmuştur.

Ulu Önderimizin ortaya koyduğu “Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir.” İlkesi, Devletin ve rejimin temelini oluşturmaktadır.

Unutmayın ki !!

Hak ve hürriyetlerden yoksun toplumların ayakta kalmaları ve yaşamaları mümkün değildir. Cumhuriyet Erdemdir, Cumhuriyet Fazilettir, Cumhuriyet en iyi idare şeklidir. Teorik olarak doğru ama eksik dir. Bugün, Cumhuriyetin ne olduğunu öğrenmek ve görmek için Ortadoğu coğrafyasına bakmak yeterli olur. Bitmeyen savaşlar, eksik olmayan ölüm ve gözyaşları. Bu nedenle, bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, Atatürk ilke ve inkılaplarını koruyup kollamak, iç ve dış tehditlere karşı duyarlı olmaktır.

Sevgili Perpa’lılar,

Cumhuriyet’i anlatmak için saatler ve sayfalarca yazı, yetmez. Kısaca Bir cümle içinde özetlersek, Cumhuriyet, Büyük şairin dediği gibi, ‘ YAŞAMAK BİR AĞAÇ GİBİ TEK VE HÜR VE BİR ORMAN GİBİ KARDEŞÇESİNE’ bir arada Yaşamaktır.

91 yıl önce büyük mücadelenin başarılmasında ve Cumhuriyetin Kurulmasından dolayı, başta Büyük Önder Atatürk’e ve bu uğurda hayatlarını kaybeden, kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi, bugün bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor.

Hepinizin Cumhuriyet Bayramını tekrar kutlar. Saygılarımı sunarım